662-459-404 [email protected]
Zamioculcas Roslina Doniczkowa  67488 Pe181328 S4

W domu warto mieć…

Dom i ogród
Rośliny oczyszczające powietrze – poznaj 5 kwiatów, które powinny znaleźć się w każdym domu
autor: Małgorzata Szcześniak –
18 stycznia 2018
Podziel się na Facebooku Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale też pozytywnie wpływają na samopoczucie, uspokajają i przyczyniają się do zwiększenia koncentracji. Kwiaty doniczkowe, bo o nich mowa, obecne są w wielu domach. Niektóre z nich mają zdolność usuwania z naszego otoczenia szkodliwych związków. Poznaj rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w mieszkaniu i biurze.

Estetyka wnętrza to nie wszystko. Liczy się również dobór materiałów i systemów poprawiających komfort życia, a w szczególności naszego zdrowia. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele urządzeń, które pomogą nam w oczyszczeniu powietrza z toksyn. Najtańszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem pozostają jednak rośliny i kwiaty.
Poznaj 5 sposób na czyste powietrze w mieszkaniu

Rośliny spełniają szereg ożywczych funkcji, m.in. oczyszczają powietrze i utrzymują wilgoć na odpowiednim dla zdrowia poziomie. Rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w swoim domu, to: skrzydłokwiat, zamiokulkas zamiolistny, nefrolepis wyniosły, paproć, zielistka.
Skrzydłokwiat
Niektóre gatunki skrzydłokwiatów są uprawiane jako rośliny ozdobne, doniczkowe, na terenie całego naszego kraju. Najbardziej znane to: skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty. Obydwa gatunki są łatwe w uprawie. Mają piękne, błyszczące liście oraz kwiatostany i owocostany. Uprawiane są jako rośliny pokojowe. Ich kwiaty czasami wykorzystywane są na kwiat cięty, w wodzie długo zachowują świeżość.

Skrzydłokwiaty są to rośliny długowieczne, w ogrzewanej szklarni można je uprawiać przez długi okres, gdzie osiągają znaczne rozmiary. W mieszkaniu jednak po kilku latach uprawy stają się nieładne i lepiej jest je co kilka lat odnowić. Warto je też włożyć do akwarium, pozytywnie wpłyną na rozwój jego mieszkańców.
Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas zamiolistny ma bardzo dekoracyjne, błyszczące, ciemnozielone liście. Jest idealną rośliną dla zapominalskich, gdyż jest niezwykle łatwy w uprawie, pod warunkiem oszczędnego podlewania (co bez wątpienia jest jego wielką zaletą). Można go zostawić bez podlewania na czas dłuższego urlopu czy ferii zimowych. Doskonale oczyści nasze powietrze z formaldehydów.

Poznaj 5 sposób na nawilżenie powietrza w domu

Nefrolepis wyniosły
Uprawiany jest głównie w szklarniach i w mieszkaniach jako roślina pokojowa. Liście nefrolepisa używane są często do ozdabiania bukietów. Roślina ma spore walory ozdobne: upiększa przestrzeń jasnozielonymi, bujnymi i zwisającymi liśćmi.
Kwiat ten był bardzo popularny w epoce wiktoriańskiej, ale i obecnie jest jedną z częściej uprawianych roślin ozdobnych. Ze względu na swoje długie i zwisające liście nadaje się do uprawy w wiszących doniczkach lub na ścianie. Rośnie dość szybko, prawidłowo pielęgnowana może rosnąć nawet 12 lat. To też prawdziwa bomba tlenowa, dlatego warto ją ulokować w sypialni lub pokoju dziecinnym.

Paproć
Lubią wilgoć, częste podlewanie i nawilżone powietrze. Ich liście, kiedy usychają, należy natychmiast obrywać. Uważa się, że paprocie są korzystne dla naszego zdrowia. Mają oczyszczać powietrze i niwelować promieniowanie różnych domowych urządzeń. Dlatego radzi się stawiać je w pobliżu telewizora czy komputera.

Zielistka
To atrakcyjna roślina, która jest w stanie zachodzić w procesy fotosyntezy nawet przy małych ilościach światła. Oczyszcza powietrze ze steryn i formaldehydu. Jedna taka roślina jest w stanie oczyścić nawet 200 metrów kwadratowych naszych powierzchni mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishItalianPolish